Se afișează postările cu eticheta afisul lunii. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta afisul lunii. Afișați toate postările
luni, 22 decembrie 2014
Cele mai bune filme din 2014 (II)
DE LA CITITORI PRIMITE
Ca reacție la top paispreze Marele Ecran, au sosit 7 completări și jumătate de la Călin Lazea, care merită mai mult spațiu /atenție decît primește un simplu comment.
La libera vizionare, de catre toti, la orice ora, cu oricine: Frank (2014)
Asia Extreme, coproductie cu "de toate", inclusiv cu miza, morala s.a.m.d. : Killers (2014)
Horroru' European al anului, debut si "inside view" al taraseniei cu apocalipsa mayasa: Asmodexia (2014)
Ca reacție la top paispreze Marele Ecran, au sosit 7 completări și jumătate de la Călin Lazea, care merită mai mult spațiu /atenție decît primește un simplu comment.
La libera vizionare, de catre toti, la orice ora, cu oricine: Frank (2014)
Asia Extreme, coproductie cu "de toate", inclusiv cu miza, morala s.a.m.d. : Killers (2014)
Horroru' European al anului, debut si "inside view" al taraseniei cu apocalipsa mayasa: Asmodexia (2014)
Filmul European al anului pe care nu cred ca o sa ajungem
sa-l vedem prea curand pe un ecran potrivit, ceea ce ar trebui sa
constituie un delict de lezcinema: A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence (2014)
Reminder: Anu' trecut, am fost cooptati intr-o coproductie. Consider ca
respectivul film este filmul (aproape) românesc care ar putea aduce
(anume) spectatori in salile de Cinema : Wer (2013)
In 2014 se cuvine a (re)viziona si acest diptic delicios:
In loc de incheiere: Mos Craciun, te rog ofera-le posibilitatea,
ocazia, șansa celor de la asociatia "Marele Ecran" sa aduca filmuletul
asta mic, mic la Festu' pe care sper sa aiba posibilitatea sa-l
organizeze si in 2015: Of Horses and Men (2013)
P.S. Daca nu, atunci macar astalalt film la fel de mic, mic: Metalhead (Călin Lazea)
În completare la completare, trebuie să aruncați un ochi și pe topurile lui Ionuț Mareș (care anul trecut făcea Best of 2013 pe Marele Ecran, acum îl face la Ziarul Metropolis):
Dar și pe topul eclectic și pe alocuri exotic al colectivului FilmSense
Sau al amicilor de la FilmReporter
Sau, și mai bine, consultați topul criticilor și comentatorilor români de film (cu topping de Marele Ecran :)
în...
în...
Categorii:
afisul lunii,
Guest Post,
videodrom
vineri, 14 noiembrie 2014
Afișul zilei: Rocker
A fost în Timișoara de cîteva ori, dar nu știu cum s-a întîmplat, că mereu l-am ratat. Poate mai sunt, printre voi, oameni care vor să vadă Rocker (de Marian Crișan) la Timișoara. Miercuri, la Casa Artelor.
Mulțumiri: Marian Crișan, Mandragora, Rova Film și Direcția Județeană de Cultură Timiș.
Categorii:
afisul lunii,
Film Romanesc,
Marele Ecran prezinta,
timisorene
joi, 6 noiembrie 2014
"DE CE EU?" - proiectie speciala, la Timisoara
Si, da, dupa lupta seculare care au durat vreo doua saptamani (pentru a gasi o sala potrivita) putem anunta evenimentul saptamanii viitoare la Timisoara (nu e vorba de turul II)
Ca sa nu va plangeti dupa aceea "DE CE EU n-am prins?", sfatul nostru e sa luati din timp bilete de la casieria Filarmonicii.
Categorii:
afisul lunii,
de neratat,
timisorene
miercuri, 29 octombrie 2014
Afișul zilei: Festivalul Filmului Francez
Urmează cîteva zile pline pentru amatorii de cinema european. Festivalul Filmului Francez (a opta ediție) ne răsfață la Timișoara cu patru zile, 12 filme și un invitat (regizoarea Benedicte Pagnot).
Programul complet:
sâmbătă, 1 noiembrie
ora 16 Yoyo, de Pierre Etaix – comedie;
ora 18 Zilele de mâine, de Bénédicte Pagnot – dramă, în prezenţa realizatoarei, Bénédicte Pagnot;
ora 21 Stele, de Diana Gaye – dramă;
duminică, 2 noiembrie
ora 16 Mercuriales, de Virgile Vernier – dramă;
ora 18 Le Petit Nicolas, de Laurent Tirard – comedie;
ora 20 Tonnerre, de Guillaume Brac – comedie;
luni, 3 noiembrie
ora 16 Vincent nu are solzi, de Thomas Salvador – fantezie;
ora 18 Brooklyn, de Pascal Tessaud – dramă;
ora 20 Michael Kohlhaas, de Arnaud Des Pallières – film istoric;
marţi, 4 noiembrie
ora 16 Vandal, de Hélier Cisterne – dramă;
ora 18 Grand Central, de Rebecca Zlotowski – romantic;
ora 20 Yves Saint Laurent, de Jalil Lespert – dramă
Categorii:
afisul lunii,
Francofone,
timisorene
luni, 27 octombrie 2014
Filme de Cannes la Timisoara
Ma întorc de la Les Films de Cannes a Bucarest cu o veste bună pentru timișoreni. Trei filme importante de anul acesta, inclusiv palmdorizatul Winter Sleep de Nuri Bilge Ceylan (pe care tocmai l-am văzut aseară, înainte să fug la gară) ajung la Timișoara, într-un mini-turneu care va avea două episoade. "Turul întîi" pe 2 noiembrie, adică în ziua alegerilor. Deci, în "duminica orbului", vom vedea. Filme.
*Intrarea este liberă, în limita locurilor disponibile (peste 900). Sugestia noastră este să veniți din timp, înainte de ora 16.00, ca să fiți siguri că intrați.
Categorii:
afisul lunii,
Cannes,
de neratat,
timisorene
marți, 21 octombrie 2014
Sfarsitul Noptii (1983)
Rectificare: Astazi la cinemateca de la BCUT, e de fapt Sfarsitul Noptii (regia: Mircea Veroiu). Cu: Gheorghe Visu, Mircea Diaconu, Cornel Patrichi. Un film a carui subiect ramane de actualitate: cu procurori "sufletisti" si copii calcati pe zebra. Un film despre "obsesia Prieteniei. Tema care pe Mircea Veroiu l-a obsedat toata viata. In toate filmele sale" (Pseudokinematikos). Ora 18, intrare libera, aula BCUT.
Categorii:
afisul lunii,
Cinemateca,
Film Romanesc,
timisorene
miercuri, 15 octombrie 2014
Les Films de Cannes a Bucarest
Motivul pentru care prietenul Ionuț Mareș și-a luat o săptămână de concediu pentru a nu rata nimic: Les Films de Cannes a Bucarest aduce din nou crema filmelor de la Cannes, așadar crema cremelor. În premieră în România vor fi prezentate filmul premiat cu Palme D'Or (Winter Sleep - Nuri Bilge Ceylan), Grand Prix-ul (The Wonders, Alice Rohrwacher), Camera D'Or (Party Girl - Marie Amachoukeli). Își aduc filmul (The Search) în persoană, Michel Hazanavicius și Berenice Bejo (The Artist). Printre atracții se mai numără o restrospectivă Bertrand Tavernier (care se întoarce la București după 20 de ani, cînd a filmat aici Căpitanul Conan), primul film al lui Jean-Luc Goddard în 3D !!! (Adieu au langage) și ultimul Cronenberg (tocmai am scris despre Maps to the Stars), Jauja (cu Viggo Mortensen), noul film al lui Mathieu Amalric (La chambre bleu) și noul film cu Marion Cotillard (Deux jours, une nuite - Frații Dardenne), Foxcatcher (cu Chaning Tatum și Steve Carell), Force Majeure/ Touriste (de Ruben Ostlund) și Les Combattants (filmul distins anul acesta cu cele mai multe premii la Cannes). Iar partea cea mai faină, din punctul meu de vedere, este că ajung și eu la primele 3 zile ale festivalului. Mai jos, un treiler tres bon.
Categorii:
afisul lunii,
Cannes,
Trailerul zilei,
vom fi acolo,
Zile cinefile
joi, 18 septembrie 2014
Șase! vine Timishort
De obicei venea în sezonul primăvară-vară.
Acum, pentru prima oară, aduce colecția de scurtmetraje toamnă-iarnă.
Timishort, ediția ȘASE! (revenim cu detalii).
Categorii:
afisul lunii,
Programul Viitor,
timisorene
miercuri, 3 septembrie 2014
Aiiiiiiiiiiiii!
ADICĂ USTUROI ÎN PREMIERĂ LA TIMIȘOARA
Winter is coming, se știe. Deci avem nevoie de usturoi. Mult Usturoi. Și îl vom avea. După ce anul trecut am primit doar un cățel, fiind primii care am dat trailer-ul oficial pe un ecran mare, anul acesta, tot la Plai, dăm filmul independent USTUROI, după care salivează o grămadă de lume de prin zonă'. Atîîît!
V-am zis că vine și Groparu? Nu v-am zis, da scrie pe afiș, ni!
Revenim cu detalii usturătoare (care implică și o știre mișto despre selecția filmului la un festival de peste ocean). Știu, Casa Filmelor va fi prea mică. O să ne auzim înjurături ca la ușa cortului (ceea ce în fond și este Casa Filmelor). Poate toate înjurăturile astea o să împingă până la urmă Usturoiul și în multiplex. Dă-i să pută, Gropare!
Winter is coming, se știe. Deci avem nevoie de usturoi. Mult Usturoi. Și îl vom avea. După ce anul trecut am primit doar un cățel, fiind primii care am dat trailer-ul oficial pe un ecran mare, anul acesta, tot la Plai, dăm filmul independent USTUROI, după care salivează o grămadă de lume de prin zonă'. Atîîît!
V-am zis că vine și Groparu? Nu v-am zis, da scrie pe afiș, ni!
Revenim cu detalii usturătoare (care implică și o știre mișto despre selecția filmului la un festival de peste ocean). Știu, Casa Filmelor va fi prea mică. O să ne auzim înjurături ca la ușa cortului (ceea ce în fond și este Casa Filmelor). Poate toate înjurăturile astea o să împingă până la urmă Usturoiul și în multiplex. Dă-i să pută, Gropare!
Categorii:
afisul lunii,
Casa Filmelor,
Film Romanesc,
Indie,
Marele Ecran prezinta,
plai,
timisorene
luni, 4 august 2014
Afișul zilei: Exploratorul
Categorii:
afisul lunii,
Cinestiri,
timisorene
joi, 17 iulie 2014
Afișul zilei: Ceau, Cinema!
Afișul nostru a suferit cîteva mici ajustări.
Pentru reclamații, puteți să vă adresați direct făptașilor
de la Terapie de Basm (demisol Casa Artelor, ora 19).
Categorii:
afisul lunii,
CeauCinema!
marți, 8 iulie 2014
Timişoara, unde eşti?
Ne-am bucura să fii cu noi la proba video Ceau, Cinema!, adică Bucureşti, unde eşti (2014), prezentat în premieră la Timişoara, azi, 8 iulie. Proiecţia va începe de la 22.00, în curte la Casa Artelor. Biletul costă 10 lei. Prognoza meteo se arată optimistă, dar în caz de vreun "shower", nu vă speriaţi, că dăm filmul în sala Studio, tot la Casa Artelor. Pînă atunci, Ionuţ Mareş vă dă câteva motive să vedeţi filmul, într-un articol apărut (complet) în Ziarul Metropolis:
În ciuda întrebării fără un răspuns sigur din titlu, ”Bucureşti, unde eşti?” este un film cu un deznodământ cunoscut, chiar dacă evenimentele pe care le înregistrează au ecou în prezent şi vor avea, probabil, şi în viitorul imediat. Protestele amplificate în ianuarie 2012, cele de la care fotograful şi cineastul Vlad Petri îşi porneşte observaţia documentaristică, s-au încheiat propriu-zis în vara aceluiaşi an, după ce preşedintele Traian Băsescu a rămas la putere, în urma controversatului referendum de demitere.
”Bucureşti, unde eşti?” este, înainte de toate, un film de montaj, iar Vlad Petri i-a oferit o structură clasică, liniară, împărţită în trei capitole: ”Protestul”, ”Oamenii” şi ”Suspendarea”. Regizorul renunţă la orice comentariu din off, iar explicaţiile de punere în context sunt minimale. Interesul său sunt oamenii şi atmosfera pe care ei o creează, şi de aceea filmul are deopotrivă un personaj colectiv şi zeci de personaje individuale principale, cele asupra cărora insistă camera.
Diversitatea celor surprinşi în film – de la tineri cu discursuri articulate şi jandarmi, la bătrâni sărăciţi şi manipulabili şi persoane excentrice – poate fi, în ochii unora, un atu, un indicator al dorinţei de echilibru, de distanţare. Însă, în opinia altora, poate fi o denaturare a spiritului protestelor, o căutare a senzaţionalului, a nereprezentativului, o pierdere a esenţei.
Felul în care evoluează filmul reflectă transformarea prin care pare că a trecut însuşi autorul lui în procesul realizării: de la fotograf implicat în evenimente şi ale cărui instantanee au circulat cu succes pe internet şi reţelele de socializare, la cineast conştient de potenţialul vizual, sociologic şi istoric al momentului. Vlad Petri a filmat mult, fără să ştie ce va ieşi în final. Însă rezultatul trece de suprafaţa rezervată de obicei abordării jurnalistice şi ajunge, printr-un montaj inteligent, la o concluzie cu iz demistificator, care completează şi echilibrează ”portretul intim, personal, despre oameni şi poveştile lor din stradă” pe care şi l-a dorit şi pe care l-a reuşit regizorul.
Dincolo de sinceritatea şi justificarea celor care le declanşează şi întreţin, protestele de acest fel au ceva teatral, de spectacol, de punere în scenă, de burlesc, de idealism amestecat cu un strop de absurd. Iar numeroasele cadre lungi şi insistente ale lui Vlad Petri cu câţiva dintre ”protagonişti” direcţionează atenţia tocmai spre conştientizarea acestui tip de reprezentare preponderent instinctivă, producând un efect de distanţare, benefic pentru o cât mai fidelă raportare la un eveniment ale cărui semnificaţii profunde nu au fost epuizate. (Ionuț Mareș)
Premiera la Timişoara este realizată de Marele Ecran şi Pelicula Culturală cu sprijinul distribuitorului Transilvania Film, proiectată de DeBoot şi găzduită de Direcţia Judeţeană de Cultură Timiş.
miercuri, 21 mai 2014
Afisul zilei: Bucuresti, unde esti?*
Categorii:
afisul lunii,
CIneMILITURI,
Film Romanesc
miercuri, 7 mai 2014
Afisul zilei: Oh boy!
Colectivul Marele Ecran a apreciat că Oh, Boy! a fost unul dintre cele mai bune filme din 2013. Felix scria atunci că e o "comedie alb-negru absurda si pe alocuri woody-allen-esca, un debut regizoral impresionant. Un anti-erou care m-a tras cu gandul la After Hours-ul lui Scorsese, un alt film bizar şi subapreciat". Adina scria mai multe aici. Mâine, 8 mai, puteţi vedea la Timişoara dramedia lui Jan Ole Gerster, în ceainăria librăriei Cărtureşti (Mercy), de la 18.30, graţie Centrului Cultural German. Oh, boy!
Categorii:
afisul lunii,
Film European,
timisorene,
videodrom
marți, 15 aprilie 2014
Afisul zilei: Cannes 67
Imaginea editiei cu numarul 67 a fost dezvaluita. Un omagiu adus lui Marcello Mastroianni. Vom fi acolo, sub privirile lui. Peste fix o luna.
Categorii:
afisul lunii,
Cannes,
vom fi acolo
marți, 8 aprilie 2014
Afișul zilei: Film poster is not dead
La Timișoara începe expoziția FILM POSTER IS NOT DEAD. Între anii '60 și '80, arta afișului cehoslovac, deși se derula într-un regim restrictiv, a atins apogeul artistic. Această artă a dispărut odată cu globalizarea industriei și obligația de a respecta tiparul standard. Artiști și designeri din școlile de artă cehești și românești au primit acum libertate totală. A rezultat o selecție de 36 de afișe, care poate fi văzută la Muzeul de Artă din Timișoara.
Vernisaj: azi, 8 aprilie, ora 18.00
Staționează până în 11 mai, dar noi vom fi acolo cât de repede.
Categorii:
afisul lunii,
cinemarketing,
Film European,
timisorene,
vom fi acolo
luni, 24 martie 2014
Afișul lunii: La Symphonie Fantastique
Mîine, la Timișoara, aveți ocazia să vedeți o bucățică din istoria filmului și a muzicii. Un film biografic despre Hector Berlioz, realizat în Franța aflată sub ocupație nazistă: La Symphonie Fantastique (1943, Christian Jacques).
Proiecția este precedată de o conferință muzicală susținută de Michel Cousteau. Dirijorul francez promite să destăinuie secretele compunerii unei opere legendare, "în același timp extravagantă și profund modernă". Umorul este inclus în prezentare.
Melomani și cinefili deopotrivă au șansa unui tete a tete cu un compozitor de geniu, văzut prin filtrul unui muzician contemporan. Institutul Francez (bl. C.D.Loga), de la ora 18.00, intrare liberă.
Categorii:
afisul lunii,
Francofone,
Muzica de Film,
timisorene
miercuri, 12 martie 2014
Marele Ecran prezinta: In spatele cortinei
Am scris deja despre film, aici.
Acum il si proiectăm.
Mai exact, marți, 18 martie, de la ora 19.00.
Documentarul In spatele cortinei (regia: Bogdan Mustață, scenariu: Alin Mureșan).
Ca de obicei, la sala Studio de la Casa Artelor.
Pentru cei care vor să înțeleagă, pe scurt (50 de minute), cum s-a instalat comunismul în țara noastră.
Categorii:
afisul lunii,
Cinemateca,
documentar,
Film Romanesc,
Marele Ecran prezinta,
timisorene
luni, 3 martie 2014
Afisul zilei: Luni
Luni, adică marți, 4 martie.
La Casa Artelor, ora 19.00 (detalii eveniment, aici).
Regia & camera Marian Crișan, 2008.
O producție Rova Film.
Nu uitați, sunt doar 50 de locuri.
Mulțumiri: Carmen Bayer, pentru finisarea afișului.
Categorii:
afisul lunii,
Cinemateca,
documentar,
Film Romanesc,
Marele Ecran prezinta,
timisorene
duminică, 2 martie 2014
American Hustle - originalul
Daca tot se vorbeste zilele astea (prea mult) despre American Hustle, va propun The Sting (1973), ca sa vedeti cum arata un "film cu escroci" ca la manual, cu farmec, umor...si cu Newman & Redford. Old school fun. Deseara, de la 21.10, pe TVR1.
Categorii:
afisul lunii,
de neratat,
micul ecran,
videodrom
Abonați-vă la:
Postări (Atom)























.jpg)
