vineri, 20 iulie 2012

Festivalul Anonimul 2012

Festivalul International de Film Independent ANONIMUL, ce se va desfasura in perioada 6 – 12 august 2012, la Sfantu Gheorghe, in Delta Dunarii, si-a anuntat titlurile din cadrul sectiunii de lungmetraj:


LA PLAYA D.C., regia Juan Andrés Arango, Columbia- Brazilia- Franța, 2012
Un Certain Regard, Cannes 2012


OKHOTNIK/ THE HUNTER, regia Bakur Bakuradze, Rusia, 2011
Un Certain Regard, Cannes 2011
Bright Future, Festivalul Internațional de Film de la Rotterdam, 2012


TOATĂ LUMEA DIN FAMILIA NOASTRĂ/ EVERYBODY IN OUR FAMILY, regia Radu Jude, România- Olanda -2012
Premiul Heart of Sarajevo, Festivalul International de Film de la Sarajevo, 2012
Premiul Zilelor Filmului Românesc pentru Lungmetraj, Festivalul Internațional de Film Transilvania, 2012


ALPEIS/ ALPS, regia Yorgos Lanthimos, Grecia, 2011
Cel mai bun scenariu, Veneția 2011
Marele Premiu, Festivalul de Film de la Sydney, 2012


J’AIME REGARDER LES FILLES/ 18 YEARS OLD AND RISING, regia Frédéric Louf, Franța, 2011
Nominalizare pentru Cea mai buna speranta- Pierre Niney, Premiile César, 2012
Next Wave, Festivalul Internațional de Film de la Toronto, 2011


VALLEY OF SAINTS, regia Musa Syeed, India- SUA, 2012
Premiul Publicului și Premiul Alfred P. Sloan, Festivalul Internațional de Film Sundance, 2012


LA PIROGUE/ THE PIROGUE, regia Moussa Touré, Franta- Senegal- Germania, 2012
Un Certain Regard, Cannes 2012

Sapte filme concureaza astfel pentru pentru Marele Premiu in valoare de 3.000 USD, premiu acordat exclusiv pe baza voturilor exprimate de publicul prezent la Festival. Planul meu e sa fiu unul dintre cei care voteaza anul acesta :). Delta si mai ales Sfantu Gheorghe e un loc in care imi doresc sa ma intorc inca din 2008. 


La sectiunea de scurtmetraj s-au inscris un numar de peste 300 de scurtmetraje de fictiune si animatie din 37 de tari. Selectia realizata de criticul de film Irina-Margareta Nistor cuprinde 30 de scurtmetraje de fictiune si respectiv 20 de scurtmetraje de animatie.

Entry-urile romanesti la sectiunea scurtmetraj fictiune:
GOBBEL, regia Raluca David
TENIS, regia Vladimir Dembinski
REUNIUNE DE FAMILIE, regia Florina Dumitrache
MERRY ZOMBIE CHRISTMAS, regia Victor Dumitrovici
CUTIA, regia Mircea Ghibortz Ghinescu
UN ALT CRACIUN, regia Tudor Giurgiu
COMING SOON, regia Jamil Hendi
ORIZONT, regia Paul Negoescu
PUI, CARTOFI PRAJITI SI-O COLA, regia Emanuel Parvu
CEMENT MIXER, regia Liviu Sandulescu
CHEFU', regia Adrian Sitaru

De asemenea de mentionat e si coproductia Marea Britanie- Romania OUTLAND, in regia Adinei Istrate.
Entry-ul romanesc la sectiunea scurtmetraj animatie: TIPATUL, regia Sebastian Cosor.
Intregul line-up pe situl oficial.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu